Rodinný dům - dřevostavba

Třemošná
Rodinný dům - dřevostavba

Jednopodlažní rodinný dům se šikmou střechou splňuje veškeré požadavky příjemného a zároveň úsporného nízkoenergetického domu.

Otázka nízkoenergetické a k přírodě šetrné stavby byla v návrhu důležitým kritériem. Obvodové stěny jsou postaveny z vápenopískové cihly, která akumuluje teplo a díky své hmotnosti dobře tlumí hluk. Zateplení je realizováno provětrávanou fasádou Diagonal 2H s vloženou minerální vlnou vyrobenou pomocí Ecose technology. Tato izolace neobsahuje formaldehydy, fenoly, akrylové živice a žádná přidaná umělá barviva. Pohledovým materiálem fasády je obklad z dřevěných modřínových palubek.

Skladba provětrávané fasády

Dřevěný obklad domu vyžaduje zvolit zateplení s provětrávanou vzduchovou mezerou. Tento zateplovací způsob vyžaduje nehořlavou tepelnou izolaci, tedy minerální vlnu. Konečná volba padla na řešení v podobě provětrávané fasády z ocelových prvků Diagonal 2H. Do vytvořené ocelové konstrukce byla vložena vata Mineral Plus EXT 035 tloušťky 200 mm. Ve skladbě následuje difúzně otevřená větrotěsná fólie Homeseal LDS 0,04. Na takto realizované zateplení je kotven dřevěný rošt vymezující provětrávanou vzduchovou mezeru v tloušťce 6 cm a ten současně slouží i k uchycení dřevěného obkladu z modřínových palubek.

Realizace svépomocí

Po prostudování pracovního postupu montáže Diagonal 2H majitel zjistil, že systém není složitý a zvládne jej s pomocí přítele zhotovit. Následovalo proškolení na místě s odborníkem na provětrávané fasády z Knauf Insulation Janem Juhásem.

“Musím vyzdvihnout, že pracovníci Knauf Insulation nám byli vždy nápomocni v případě nejasností.”

Zateplení je provedeno na celkové ploše 140 m². Do procesu nevstupuje voda, realizace fasády proto nezávisí na počasí a montáž mohla proběhnout na přelomu listopadu a prosince.

IMG_8368.jpg
IMG_8401.jpg
IMG_8414.jpg
IMG_8428.jpg

 

Použitý materiál
Rodinný dům - dřevostavba Realizace: 2018
Provedení opláštění svépomocí