Suché a horké letní dny a malá tloušťka substrátu vystavuje vegetaci na zelené střeše náročným podmínkám. Rozchodníkům se v tomto prostředí daří nejlépe. Zde je 6 důvodů proč.
1. Přizpůsobí se klimatu
Mnoho druhů rozchodníků pochází ze suchého anebo studeného prostředí severní polokoule, především ze Středomoří, ale také ze Severní Afriky a Jižní Ameriky. Rozchodník dokáže udržet vodu ve svých listech a přečkat krátké období nevlídného počasí s nízkými nebo vysokými teplotami.
2. Postačí jim malá tloušťka substrátu
Rozchodník má velmi mělké kořeny a proto se hodí pro extenzívní zelené střechy, které mají malou tloušťku vegetačního substrátu. Je ověřeno, že rozchodníku stačí na zelené střeše tloušťka substrátu 2 – 3 cm (Van Woert et al. 2005).
3. Mají modifikovaný metabolismus
V noci rozchodník absorbuje oxid uhličitý a přeměňuje jej na kyselinu jablečnou, kterou během dne využije při fotosyntéze. Póry v listech se otevírají jen v noci, aby minimalizovali ztrátu vlhkosti během horkého a suchého dne.
4. Jsou velmi odolné chorobám
Rozchodníky velmi málo napadají choroby a škodlivý hmyz.
5. Vyžadují málo vody
Rozchodníky jsou suchomilné rostliny a vyžadují relativně málo výživy a péče v porovnání s jinými druhy rostlin. Rozchodník přežívá v suchém prostředí tak, že přizpůsobí svůj metabolismus a uchovává v sobě vodu. Po té, co vodu opět získá, dokáže se rychle vzpamatovat.
Několik výzkumů potvrdilo vysokou odolnost suchu. Nejodolnější druhy jsou Rozchodník bílý (Sedum Album), rozchodník ostrý (Sedum Acre), rozchodní kamčatský (Sedum Kamtschaticum Ellacombianum), Sedum Pulchellum Michaux, rozchodník skalní (Sedum Reflexum) a rozchodník pochybný (Sedum Spurium Coccineum a Summer Glory).
Nejenže jsou rozchodníky suchomilné, jsou i vytrvalé. Při výzkumu zelených střech v Německu bylo zjištěno, že rozchodník bílý (Sedum Album) vytrval nejdéle ve všech konstrukcích zelených střech. Těsně za ním byl rozchodník šestiřadý (Sedum Sexangulare).
6. Postačí jim malá údržba
Rozchodníky přežívají tím, že umí přizpůsobit svůj metabolismus. Nejsou náročné na výživu. Obecně jim stačí dodat výživu jedenkrát do roka. Pokud přidáte výživu dvakrát, bude se rozchodníkům dařit ještě lépe.
Zelenou střechu Urbanscape je nutné zálévat při dlouhém období sucha s vysokými teplotami.
Prohlédněte si, jak zelená střecha Urbanscape v Belgii mění barvy během ročních období.
Brožura ke stažení Péče o zelenou střechu Urbanscape
Máte zájem o cenovou nabídku na naše produkty? Vyplňte poptávkový formulář